Noortegarantii tugisüsteemi teenused noortele

Mittetöötavatel Tartumaa 13-29-aastastel noortel on võimalik saada mitmeid tasuta teenuseid noorte heaoluspetsialisti suunamisel.
 

Noorte heaolu spetsialist on noore või tema lähedaste esmane kontaktisik, kes selgitab välja noore abivajaduse. Koostöös noorega seatakse eesmärgid ja pannakse paika tegevuskava nende eesmärkide saavutamiseks. Noorte heaolu spetsialist toetab noort kuni tema abivajaduse äralangemiseni.  

Noorte heaolu spetsialist hindab noore abivajadust ja toetab eesmärkide poole liikumist järgmistest valdkondades:  

  • karjäärivalikute tegemine (nt minukarjaar.ee, rakendus jobprofiler);
  • töökoha otsimine (nt töötukassa, CV Keskus, CV Online, otsekontakt ettevõtetega jt),  
  • praktika või vabatahtliku töö võimaluste leidmine (Vabatahtlike Värav), 
  • kooli kandideerimine (kutsekoolid, kõrgkoolid, täiskasvanute gümnaasiumid),  
  • täiendkoolitusvõimaluste leidmine ja valimine,  
  • vaimse tervise toetamine ja sobiva abini jõudmine (vaimse tervise õe, psühhiaatri, psühholoogi vastuvõtule jõudmine);
  • asjaajamine töötukassaga (arvele võtmine, sobivate teenusteni jõudmine, töövõime hindamine jne);
  • asjaajamine teiste ametiasutustega (kohalik omavalitsus, sotsiaalkindlustusamet jt);
  • suhted lähedastega ja üldise elukorraldusega seonduv.

Noorte heaolu spetsialisti suunamisel on noorel vastavalt abivajadusele võimalik saada järgmisi tasuta teenuseid psühholoogiline nõustamine, loovteraapia, koolitused, töömentorlus ettevõttes. 

Noorte heaolu spetsialistide kontaktid Tartu linnas ja maakonnas.

Psühholoogiline nõustamine 

Psühholoogilisele nõustamisele saab noorte heaolu spetsialisti suunamisel.

Psühholoogilist nõustamist osutavad Reiting OÜ psühholoogid Tartus Kastani tn 39 ja vajadusel kõigis Tartumaa omavalitsustes kohapeal. Omavalitsuses nõustamine tuleb kokku leppida noorte heaolu spetsialistiga. Erandkorras on võimalik ka veebi teel nõustamine.  Psühholoogilise nõustamise sessiooni pikkus on umbes 90 minutit. 

Nõustamise aja saab noor 30 päeva jooksul pärast avalduse esitamist noorte heaolu spetsialistile. Nõustamist on võimalik saada nelja kalendrikuu jooksul. Abivajaduse püsimisel on võimalik nõustamise perioodi pikendada.  

Psühholoogiline nõustamine aitab noorel leida lahendusi keerulistele olukordadele, mõista paremini oma emotsioone ja astuda samme tervema ning tasakaalukama elu suunas. Nõustamine sobib kõigile, kes soovivad paremini mõista iseennast ja leida teed positiivsete muutuste poole – olgu see siis isiklikus elus, suhetes või tööalases kontekstis.

Mistahes probleemide ja küsimuste korral seoses psühholoogilise nõustamisega võid pöörduda oma omavalitsuse noorte heaolu spetsialisti poole või Reiting OÜ koolitus- ja nõustamisteenuste juhi Ilona Vaageni poole e-kirjaga ilona@reiting.ee  või telefonl 53338365.  

Tagasi algusesse

Loovteraapia

Loovteraapias on võimalik osaleda noorte heaolu spetsialisti suunamisel.

Loovteraapiat pakub Varajase Kaasamise Keskus Tartus Riia 22b-05. Terapeudid kasutavad kunstiteraapia meetodeid ja kasutavad erinevaid kunstimaterjale, et visualiseerida kliendile olulisi teemasid.  Kui noorel on raske sõnastada oma mõtteid ja tundeid, võib loovtöö anda palju informatsiooni ja edasiliikumise võimalusi. Terapeut aitab leida olukorras neid külgi, mida klient ise märganud ei ole, aidates liikuda tema eesmärkide suunas turvalises keskkonnas. Kasutatakse kujutlusharjutusi, pilte, kritseldamist, joonistamist, maalimist, voolimist, kollaažitehnikaid, liiva, käsitööd jms.

Kunstiteraapia sobib lastele ja noortele: 

  • vaimse tervise toetamiseks (nt stressi, ärevuse ja depressiooni sümptomite korral);
  • suurte elumuutuste ja traumade läbitöötamiseks;
  • identiteediteemadega töötamiseks;
  • erinevate suhte ja sotsiaalsete oskuste toetamiseks;
  • eneseregulatsiooni protsessi toetamiseks;
  • uute toimetulekuviiside leidmiseks;
  • eneseteostamiseks;
  • enesehinnangu parandamiseks.
Tagasi algusesse

Töömentorlus ettevõttes 

Töömentorlus toimub noorele huvipakkuvas valdkonnas tegutsevas ettevõttes. Koostöös noorte heaolu spetsialistiga selgitatakse välja noorele huvipakkuv töövaldkond ning leitakse selles valdkonnas tegutsevad ettevõtted. 

Töömentorluse sisu ja konkreetsed eesmärgid lepitakse kokku igast noorest ja tööandja vajadustest ja võimalustest lähtuvalt. Teenuse eesmärk on pakkuda noorele toetavas keskkonnas töökogemust ja seeläbi parandada tema konkurentsivõimet tööturul. Mitte vähem tähtis pole noore minapildi, enesehinnangu ja sotsiaalsete oskuste arendamine. Kogu töömentorluse vältel on noorte heaolu spetsialist toeks nii tööandjale kui noorele.  

Noorte heaolu spetsialisti juhendamisel koostatakse või vaadatakse üle noore CV. Seejärel saadab noorte heaolu spetsialist välja valitud ettevõtjatele noore CV koos ettepanekuga võimaldada noorele ettevõttes töömentorluse programmi läbimist. Töömentorlus viiakse läbi kahe kuu jooksul, ettevõttele on tasustatud 20 juhendamispäeva (35 eurot päeva eest). 

Kui töömentorluse teenusel käimisega kaasnevad noorele sõidu- ja majutuskulud, siis nende kulude katteks on võimalik saada hüvitist. Samuti on noorele ette nähtud stipendium 3,84 eurot päevas.    

Töömentorluse teenusel osalemiseks anna oma huvist märku noorte heaolu spetsialistile.  

Tagasi algusesse

Koolitused

Tutvu koolitusvõimalustega: Edumus e-kursused, puitehituse akadeemiaTartu Rakendusliku Kolledži tasuta koolitusedtöötukassa koolitusedUdemy ingliskeelsed veebikursused.

Edumuse e-kursused

Noorte heaolu spetsialisti suunamisel on noortel võimalik tasuta osaleda Edumuse e-kursustel

Kõik Edumuse kursused on eesti keeles, toimuvad reaalajas video vahendusel päris õpetajaga. Tunnid toimuvad enamasti üks kord nädalas ja kursus kestab 3-4 kuud. Tegemist on peamiselt gümnaasiuminoortele suunatud täiendõppekursustega, kuid sobivad ideaalselt erinevate erialadega tutvumiseks ka põhikoolinoorele, kes pole veel otsustanud, mida soovib edasi õppima minna. Huvipakkuval erialal läbitud kursus, annab kooli kandideerimisel olulise eelise teiste kandidaatide ees! 

Kursusel osalemiseks tuleb esitada avaldus noorte heaolu spetsialistile ning seejärel registreerida end huvipakkuvale kursusele või lisada end ootejärjekorda kursustel, millele registreerimine pole veel avatud.  

Puitehituse akadeemia

Eesti Puitmajaliit MTÜ on loonud veebipõhised õppeprogrammid. Pärast veebiõppe edukat lõpetamist on võimalik läbida nädalane praktika mõnes programmiga liitunud puitmajatehases.  

Konkreetse õppeprogrammi saad valida ja registreeruda Puitehituse akadeemia veebilehel. Noorte heaolu spetsialisti suunamine pole vajalik.

Võimalik on valida järgmiste koolitusprogrammide vahel:

  • puithoonete tehaseline tootmine,
  • tehaseliste puithoonete püstitamine,
  • tehaseliste puithoonete projekteerimine;
  • juhtimisprotsessid tööstuslikus ehituses.

Õppemoodulid läbitakse videoloengute seeriana, kus tutvustatakse tööstusliku ehituse parimaid praktikaid. Õppevideod sisaldavad peamiselt tööprotsesside filmiklippe, mida täiendavad animatsioonid ning 3D illustratsioonid ja mudelid. Õppijate kaasamiseks on moodulitesse lisatud interaktiivseid elemente (näiteks vaheülesannetes ja harjutustes), kus kasutatakse drag and drop, 2D ja 3D ülesandeid.

Tartu Rakendusliku Kolledži tasuta koolitused

Koolitustel on oodatud osalema eelkõige erialase tasemehariduseta täiskasvanud, keskhariduseta täiskasvanud, aegunud oskustega täiskasvanud. Koolitusgrupis vabade kohtade olemasolul saavad Eesti Sotsiaalfondi VÕTI koolitustel osaleda ka teised täiskasvanute sihtrühmad.

Töötukassa koolitused

Tööturukoolituse eesmärk on toetada inimest tööle asumiseks või töötamiseks vajalike üld- või ametioskuste omandamisel.

Tööturukoolitusel saab noor osaleda, kui ta otsib tööd ametis, kus töötukassa andmetel on suur nõudlus töötajate järgi ning noorel puuduvad tööle asumiseks vajalikud oskused, digipädevused või on tema eesti keele oskus ebapiisav.

Ülevaate töötukassa rahastatavatest koolitusvaldkondadest leiad SIIT.

Sobiva koolituse leidmiseks anna oma huvist märku kas oma Töötukassa konsultandile või juhtumikorraldajale või pea nõu noorte heaolu spetsialistiga.  

Udemy ingliskeelsed veebikursused

Udemy on veebipõhine õppeplatvorm, kus on saadaval kursused erinevates valdkondades, nagu äri, tehnoloogia, kunst ja eneseareng. Kursused on loodud valdkonna ekspertide poolt ja neid saab läbida oma tempos, pakkudes paindlikkust õpilastele. Kursused on taskukohaste hindadega.

Tagasi algusesse

Noorte heaolu spetsialistide kontaktid Tartumaa omavalitsustes

Elva vallas
Kristi Liiv

e-post kristi.liiv@elva.ee
telefon 5334 5680

Nõo vallas
Kristi Liiv

e-post  kristi.liiv@nvv.ee 
telefon 5334 5680

Kambja vallas 
Merilin Priimäe

e-post  merilin.priimae@kambja.ee 
telefon 5345 3655

Kastre vallas
Merilin Priimäe

e-post  merilin.priimae@kastre.ee 
telefon 5345 3655

Luunja vallas
Merilin Priimäe

e-post  merilin.priimae@luunja.ee 
telefon 5345 3655

Tartu vallas
Kersti Raiküla

e-post  kersti.raikula@tartuvald.ee 
telefon 5330 7470

Peipsiääre vallas
Marina Reinsalu
e-post  marina.reinsalu@peipsivald.ee
telefon 5453 0200

Tartu linnas
Udo Reinsalu
e-post udo.reinsalu@tartu.ee
telefon 5309 7867

Triinu Maidla
e-post triinu.maidla@tartu.ee
telefon 514 7419

Tagasi algusesse

Projekti "Mittetöötavate noorte tööalase konkurentsivõime tõstmine Tartumaal" on kaasrahastanud Euroopa Liit.  
Projektipartnerid:  Tartumaa Omavalituste Liit (juhtpartner), Elva Vallavalitsus, Kambja Vallavalitsus, Kastre Vallavalitsus, Luunja Vallavalitsus, Tartu Vallavalitsus, Peipsiääre Vallavalitsus ja Nõo Vallavalitsus.